eur:
405.6
usd:
383.63
bux:
77882.51
2024. november 15. péntek Albert, Lipót
Nyitókép: Virológia Pécs

Négy ígéretes terápiát tesztelnek a koronavírus ellen

A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Kutatócsoportja a közösségi oldalán mutatja be, hogyan dolgoznak az ellenszerek és a vakcinák fejlesztésén számos laborban világszerte. Mint írják, soha nem látott összefogás jött létre a munkafolyamatok és a tudás gondos felosztásával az országok között.

Ezúttal nem egymással, hanem a járvánnyal és talán a következő járvánnyal is versenyezve. Nem arról szól a verseny, hogy ki lesz az első, hanem, hogy időben és minél több megoldást tudjon a tudomány nyújtani a járvány leküzdéséhez. Ezért egyszerre számos ösvényt kell taposni, még ha némelyik nem is vezet majd eredményre - áll a tudományos műhely bejegyzésében.

A vírusfertőzés egy nagyon bonyolult folyamat, amelynek sejten kívüli és sejten belüli szakaszai vannak. Amikor el akarjuk hárítani a támadást, több ponton is beavatkozhatunk - magyarázzák a kutatók, akik megpróbálnak általános képet adni arról, mik a lehetőségek és jelenleg milyen kutatások zajlanak a világban ezen a téren.

Példátlan, világméretű teszt, a neve: SOLIDARITY

A vírust a sejten kívül vagy azon belül lehet blokkolni. A sejten kívüli blokkolást általában vakcinák által létrehozott antitestekkel, mesterségesen előállított antitestekkel vagy egyéb módokon (receptor blokkolók stb.) érhetjük el. A sejten belül pedig több lépésben is gátolhatjuk a vírus replikációját a mellékelt ábra nagyszerű szemléltetése alapján.

A SARS járvány óta több tucat potenciális antivirális szer és kezelés került az asztalra, melyek közül az Egészségügyi Világszervezet kiválasztotta a négy legígéretesebbet.

Ezek klinikai hatékonyságát jelenleg egy példa nélküli, világméretű teszt során vizsgálják, amely a SOLIDARITY névre hallgat.

A WHO által kiválasztott négy ígéretes terápiás lehetőség

  1. - Remdesivir antivirális szer, amely a vírus másolását végző enzimet blokkolja
  2. - Maláriaellenes szerek, melyek a vírus „érését” befolyásolják közvetett módon, a gazdasejt bizonyos folyamatainak pH változásával
  3. - HIV vírus ellenes szerek (ritonavir/lopinavir) – ezek úgynevezett proteáz gátlók. A proteázok kulcsfontosságú enzimek melyek a vírus fehérjéinek végső érését segítik [Ez egy klinikai vizsgálat során már elbukott, de a WHO szakértői szerint a betegség korai fázisában még hatásos lehet – ezt kívánják most tesztelni]
  4. - Ritonavir/lopinavir interferon-béta kezeléssel kombinálva – az interferon-béta a vírusfertőzés korai szakaszában adagolva segítheti a korai védelmet, ezt kombinálva az előző párossal jó eredményekre számít a szakma

Kifejezetten kórház körülmények között adható gyógyszerekről van szó

Külön felhívják a figyelmet bejegyzésben arra a tévhitre, hogy ezek a szerek otthoni körülmények mellett alkalmazhatóak lesznek.

"Ezek általában véve toxikus szerek, így a nem szakszerű és pontatlan adagolásuk óriási bajt okoz, preventív szedésük sem ér semmit. Kulcsfontosságú az időzítés és a dózis, ez minden esetben orvosi döntéskör. Továbbá a végső próbájuk is hátravan még."

A megelőzés szempontjából, a még nem fertőzött emberek védelmében a vakcinák jöhetnek szóba.

Arról is beszámolnak, hogy jelenleg több ígéretes és modern vakcina prototípus készül a világ több laboratóriumában. Ezek közül van amelyik már a klinikai tesztelések fázisában jár.

Mint arról az Infostart is beszámolt, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontja Virológiai kutatócsoportjának, valamint a Koronavírus Kutató Akciócsoport vezetője Jakab Ferenc virológus, aki a minap egy interjúban arról is beszélt, hogy rövid távon, minimum 1-3 évig védettséget szerez az, aki átesik a vírusfertőzésen.

Jakab Ferenc professzor március elején az InfoRádió Aréna című műsorában is beszélt a koronavírus-fertőzésről, a beszélgetést alább meghallgathatja, megnézheti.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor péntek reggel: a mi költségvetésünk egy nyílt lázadás

Terjedelmes interjút adott péntek reggel a Kossuth rádiónak a miniszterelnök. Szólt a 2025-ös "békeköltségvetés" megalapozásáról, amely már az ukrajnai háború lezárását feltételezi, elmondta, mely összetevő áll hozzá érzelmileg a legközelebb. Amerika nélkül az EU szerinte nem "folytathatja" tovább az ukrajnai háborút. Az unós versenyképesség ügyében szükséges fordulatra pedig "nincs idő".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
Csúnyán indul a nap a tőzsdéken

Csúnyán indul a nap a tőzsdéken

Látványosan mérséklődött a Donald Trump megválasztását követő tőkepiaci turbulencia, a befektetők új impulzusokra vártak a tőzsdéken. Sokat azért nem kellett várni, ugyanis tegnap este megszólalt Jerome Powell a Fed kamatdöntése után, a jegybankelnök kijelentette, hogy a Federal Reserve-nek nem kell sietnie a kamatcsökkentéssel, mindezt a folyamatos gazdasági növekedéssel, a stabil munkaerőpiaccal és a még mindig 2 százalék feletti inflációval indokolta. A korábban árazottnál mérsékeltebb ütemű kamatcsökkenést várva estek tegnap az amerikai tőzsdék, ma Ázsiában felemás volt a hangulat, Európában pedig kisebb esést láthatunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×